Откъс от книгата: Познатата непозната църква
Евангелските баптистки църкви в България са част от протестантското течение в християнството. Първите протестантски мисионери пристигат в България едва през ХІХ век, защото в периода на Реформацията и Просвещението в Европа, България се намира под Османско владичество.Тя остава изолирана от обществения и политическия живот на европейските страни. Църковните процеси у нас се движат под масираните опити за хегемония от страна на гръцката православна църква и с активно елинизиране на южните области.
Началото на баптисткото движение в България е поставено от две независими едно от друго събития в Южна и в Северна България.
Драматични са събитията, довели до създаването на първата баптистка общност в България – църквата в Казанлък. В основата на нейното създаване е Стефан Курдов, казанлъшки книгопродавец. При едно от пътуванията си до Цариград, той попада в Арменската евангелска църква, където приема благовестието. След завръщането си в Казанлък започва ревностно да изучава и да разпространява евангелската вяра сред приятели и роднини и през 1867 г. се оформя първата евангелска общност в Казанлък, събрана от благовестието на Курдов. Но малката църква е изправена пред яростната съпротива на православните свещеници и характерните и за други случаи тълпи безчинстващи. През 1871 г. почива Илия Курдов, брат на Стефан и неговото погребение не е допуснато в градското гробище. Едва след два дни семейството му успява да го погребе в полето край града.
Създаването на първите баптистки църкви в Северна България има друга история:
През 1864–1866 г. следствие непрестанните репресии в Руската империя около 40 семейства на руско-немски баптисти се преселват от района на Украйна в пределите на Османската империя близо до град Тулча, Северна Добруджа. Парадоксален е фактът, че една ислямска, мъчително реформираща се държава, проявява по-голяма толерантност към тази християнска общност отколкото православна Русия. Скоро след тези събития Британското библейско дружество назначава като пътуващи книжари служителите от тази общност Яков Клунд и Мартин Херингер. За тяхното назначаване сериозна роля изиграва настояването на Кристиян Кросса и Кучевски – баптисти от полско-немски произход, служители на Библейското дружество, назначени като отговорници за Северна България. Работата за Британското Библейско дружество позволява на протестантските служители да проповядват благовестието в българските селища. Следствие от тяхната дейност възникват първите баптистките общности – в Русе и в Лом. В Русе организирано служение започва от 1875 г. в дома на Кросса. Църквата в Лом – другата, възникнала непосредствено от работата на назначените книжари от Британското библейско дружество е поета от Яков Клунд, който заедно със съпругата си Регина започва първите събрания в дома си.
Християните от църквите в Русе и Лом са в основата на възникването на баптисткото общество в София. През 1888 г. в столицата се преселват семействата на Трайко Порецов от Русе и Спас Стефанов от Лом. Домът на Трайко е отворен за всеки, събранията се водят в неговата къщурка, и са не само събрания, но и обеди и вечери. Каквото е дал Бог на него, е на разположение на всеки. Следствие от благовестието на Трайко и Спас, групата вярващи се разраства и събранията започват да се водят в къщата на Павел Бонков. Първите водни кръщения в София са извършени от пастора на Русенската църква Васил Марчев през 1892 и се поставя началото на църквата там. Така в работническия софийски квартал „Юч Бунар“ се създава още една баптистка църква, в която се проповядва Божието слово.
Постепенно се оформят общности в Чирпан, Берковица, Монтана и в други градове и села. През 1908 г. делегати, избрани от всички баптистки църкви, основават и Съюза на Евангелските Баптистки Църкви. Пръв негов председател е пастор Павел Дойчев. По-късно – през 1928 г – е създадена и църквата във Варна. Първият пастир там е Карл Грабаин, учител от Одеса. Между църквите в Русе, Лом, Разград и Варна съществуват дълбоки приятелски връзки и братска взаимопомощ. За това свидетелстват редица писма и други документи от кореспонденцията помежду им.
Iordan Ivanov Italianeca liked this on Facebook.
Jivko Stoilov liked this on Facebook.
Alexander Strahilov liked this on Facebook.
Stoicho Aleksandrov liked this on Facebook.
Maria Todorova liked this on Facebook.
Vessela Kulev liked this on Facebook.