50-54 Второ мисионерско пътуване на an. Павел с Варнава и Сила (Деян. 15:36 -18:22), започва от Антиохия Сирийска, – Дервия (присъединява се Тимотей) – Листра – Икония – Антиохия Писидия – Троада – Филипи – Солун – Берия (оставя Тимотей и Сила) – Атина (Тимотей и Сила се присъединяват и отново ги изпраща -Тимотей в Солун а Сила в Филипи) – Коринт (отново се присъединяват Сила и Тимотей, както и Прискила и Акила; написва I и II Солунци) – Кенхрея – Ефес (оставя Акила и Прескила) – Кесария – Ерусалим – Антиохия Сирийска.
60 Начало на разпространението на Евангелието в Българските земи от учениците на an. Павел:
Във. Филипопул (Пловдив) епископ Ерм
Във. Верея (Cm. Загора) – епископ Карп
В гр. Одесос (Варна) – епископ Амплий.
В гр. Доростол (Силистра) – епископ Дасий
190 Утвърждаване на постоянни Епископски седалища в Девелт (югозападно от Бургас), Анхиало (Поморие) и Херакли (Еракли).
300 Първи сведения за християнски общини в гр. Сердика (София) и Макрионопол (до Девня).
311 Създаден е Сердикийският едикт, известен и като Галериев едикт за толерантността, също Едикт за веротърпимостта това е едикт на римския император Галерий, издаден от негово и от името и на съуправителите му августите Константин и Лициний в Сердика на 30 април 311 г., но обявен в Никомедия. Едиктът безусловно дава на християнството статут на „законна религия“, на вероизповедание, признато и прието в Римската империя. Това е първият едикт, легализиращ християнството, предхождащ с две години Миланския едикт. С него се дава молитвена свобода, отменя се инкриминацията на християнството, гарантира се сигурност на домовете и живота на изповядващите го като на останалите граждани в Римската империя.
325 Проведен е Първият вселенски събор на християнските епископи в град Никея (днес Изник) през 325 г. Свикан е от император Константин I, с цел да се спрат разногласията в Църквата, предизвикани от арианството. Съборът осъжда учението на александрийския презвитер Арий като ерес и приема Символ на вярата. В Никея се създава и традицията всички по-важни религиозни въпроси да се решават на вселенски събори. В Първия Вселенски събор са взели участие епископите на Солун, на Одрин, на Хераклия (днес Еракли), а в Синайския списък на отците, взели участие в събора, е записано и името на епископа на Сердика Протоген.
342 Свикан е църковен канонотворчески събор в Сердика ( София) г. като Втори вселенски от императорите Констанс и Констанций II, за да се осигури църковен мир в Римската империя, но впоследствие Съборът се разделя на 2 конкуриращи се събора в София и Пловдив. Съборът започва като Втори вселенски събор, но завършва само като канонотворчески църковен събор, (за Втори вселенски събор се счита Първия поместен събор в Константинопол в 381 г.), впоследствие признат за Вселенски. Причината за това разделение се състои в това, че епископите от изток не са искали да участват заедно със Св. Атанасий Велики и епископ Маркел Анкирски (Marcellus от Ancyra, Анкара) на общ събор, понеже те са осъдени и смъкнати – Атанасий на Синода в Тирос 335 г., Маркел на Синода в Константинопол 336 г. Епископите от запад настояват, че двамата са оправдани от Римския Синод през 341 г. Така събирането се разцепва на 2 конкуриращи се синода, които се осъждат взаимно.
400 Разпространение на християнството сред тракийските племена беси, гети и скити от Никита Рамезински. Рамезина (Бяла Паланка) се намира между Ниш и Пирот. Според историческото известие племето беси около IV век притежавало книгите на Святото Писание.
535 Основана първата Архиепископия в Юстиниана (около Кюстендил), стигаща на изток до р. Искър, на север-северозапад до реките Дунав, Сава и Драва, на юг включваща земите на днешна Македония.
528 Покръстен в Цариград, Горд или Гордас, вожд на прабългарското племе кутригури. Кръстникът му е бил император Юстиниан Велики (526- 565). Горд се опитал да въведе християнството между народа си, но не успял, понеже бил убит в избухналия против него бунт.
567-651 Според Йоан Никиуски и Цариградския патриарх Никифор Хан Орхан, а по-късно и неговият приемник Кубрат, в детството си са приели християнството в императорския двор в Цариград, където са били възпитавани.
635 Хан Кубрат сключва договор с византийския император Ираклий, от когото е почетен със сан „патриций“.
681 Основаване на Българската държава. При допира с покорените племена прабългарите се поддавали на християнското влияние.
683-711 Император Юстиниан II имал в своята армия повече от 30 000 покръстени в Християнството славяни.
777 Хан Телериг бил покръстен в Цариград, където избягал след избухналия против него бунт.
812 Хан Крум превзема град Девелт (западно от Бургас) и отвел всичките му жители, заедно с епископ Георги.
813 Хан Крум превзема град Одрин, пленява и отвежда жителите му заедно с митрополит Мануил.
814 Хан Крум превзема Аркадиопол (Люле Бургас) и откарва 50 000 пленници, които в голямата си част били християнизирани славяни, заедно с Никийския (в Тракия) епископ Лев, епископ Петър, свещенниците Парот, Гавраил и Сионий, военноначалниците-християни Йоан и Леонтий и образования Кинам (Кинамон) от Одрин. Според Константин Багренородни митрополит Мануил и другите пленници проповядвали християнството в България и обръщали мнозина към Христа. Кинам станал възпитател в българския хански двор.
814-832 По време на управлението на хан Омуртаг започва първото гонение срещу християните. Мъченически били умъртвени пленените Одрински митрополит Мануил, Никейският епископ Лъв, епископ Петър, Георги Девелски, свещенниците Парот, Гавраил и Сионий и още 387 християни, чиито имена не са известни. Придворният учител Кинам е бил хвърлен в затвора.
832-836 След смъртта на Омуртаг, престолът минал в ръцете на неговия най-малък син Маламир. Братът на Маламир, Енаврот, приел от Кинам християнството и се покръстил, за което на 30 годишна възраст по заповед на Маламир е бил умъртвен. Енаврот посрещнал смъртта си с пророчество, че християнството ще залее цяла България. Той е първият български християнски мъченик.
851-855 Създаване на славянската азбука в манастира Полихром от братята Константин (Кирил) и Методий и започване на старославянския превод на Библията.
863 Константин (Кирил) и Методий са изпратени от Михаил III и патриарх Фотий за Моравия, където били посрещнати с почит от княз Ростислав. Там те се отдали на усилена проповедническа и учителска дейност. За да преодолеят съпротивата на немското духовенство, братята се отправили към Рим, където потърсили благословението на папа Адриан II. Последният не само не порицал дейността на братята в Моравия, но наредил да бъде ръкоположен за свещенник Методий заедно с доведените ученици. Славянските книги били осветени, а в продължение на пет дни се отслужвала литургия на славянски език в най-големите римски църкви.
865 Покръстване на България от княз Борис. Една част от болярите, несъгласни с покръстването, повдигнали бунт, при потушаването на който били избити 52 болярски семейства заедно с жените и децата. Покръстването бил по-скоро политически, от- колкото религиозен акт.
869 На 14 . II . в Рим, малко след като приел монашески сан с име Кирил, починал Константин. Той бил погребан в църквата Св. Климент с такива почести, с каквито били погребвани папите. Папа Адриан II ръкополага Методий за епископ на възстановеното си сирмио-панонско епископство, но след заговоричеството на залцбургския епископ, Методий бил хвърлен в тъмничен затвор, където преседял две години и половина. Папа Йоан VIII освободил Методий и го върнал в Панония, където бил поставен за епископ на Моравия и Панония. През 879г. заради интриги на латинското духовенство Методий бил повикан на съд пред папа Йоан VIII, но бил оправдан и му позволили да остане в Моравия до края на живота си. Преди да почине на 6. IV . 885, Методий определя за свой заместник ученика си Горазд.
870 Провежда се Осмият Вселенски църковен събор, на който се взима решение Българската църква да премине под юрисдикцията на Цариградската Патриаршия. Провъзгласен първият български архиепископ Йосиф. Той признавал властта на Цариградския патриарх, а във вътрешното управление на Българската църква се позвал с правата на митрополит.
893 Свикани е Преславски народен събор, наред с избора на Симеон за български владетел, е взето решение за замяна на гръцкия език със славянски при богослужение. През своето управление цар Симеон I (893 – 927) постепенно заменя гръцкото висше духовенство с българско и създава Българската екзархия, която при наследника му цар Петър I (927 – 970) прераства в патриаршия.
917 След битките при Анхиало Симеон провъзгласява българския архиепископ Леонтий за патриарх, а последниият го коронясва за цар (според синодника на българския цар Борил (1207-1218). Седалището на първия български патриарх се намирало в Преслав. Цариградският патриарх не признал нито царския титур на Симеон, нито патриаршеското достойнство на българския църковен глава. Между двете православни църкви настъпила схизма, която продължила до 8.Х.927г. Според Синодника на цар Борил в периода 917-927 след Леонтий патриарси са били Димитър, Сергий и Григорий.
България при цар Симеон (893-927)
927 Сключен е мирен договор между цар Петър, наследник на Симеон, и Византия, според който Византия признава Петър за цар и патриаршеско достойнство за българската църква. Според Дюканджиевия каталог първият признат от Византия патриарх се казвал Дамян.
944 Цариградската патриаршия отказва да признае патриаршеското достойнство на българската църква и започват да наричат българския църковен глава не патриарх, а епископ.
976-1014 По време на царуването на цар Самуил българската патриаршия – „архиепископия“ – била последователно местена от Дръстър в Триадица (София), Воден, Мъглен, Преспа и Охрид
1018 Василий II Българоубиец превзема Охрид и сваля патриарх Давид, с което слага край на първата българска патриаршия.
1037 Император Василий лишава от патриаршеско достойнство българската православна църква. Тя е превърната в Охридска епископия. Първият и последен българин, който заемал архиепископския престол, се наричал Йоан. След него Охридските архиепископи не се избирали на събори от българските епископи, а били назначавани от средите на гръцките клирици на Цариград.
1235 Провъзгласяване на епископ Йоаким за Търновски патриарх на събора в Галиполи.
1282 Роден в гр. Драч на Адриатическо море Йоан Кукузел. Завършил училище в Константинопол; учил музика при известният педагог Йоан Глика; назначен за „доместник“ в патриаршеската църква; наречен заради прекрасният си глас „Ангелогласний“; получил званията „Велик магистър“, „Учител на учителите“, „Втори извор на музиката“; посветил на майка си – по произход българка – знаменития си химн „Полиелей за българката“; установил се до края на живота си (1375) в лаврата „Св. Атанасий“ в Света гора. Йоан Кукузел е автор на великолепни музикални произведения, между които „Псалмодически тропари“, „Канофоническистихари“, „Анаграматисма“, “Горе са пророците“, „Всяко дихание“, „Блажен мъж“, Херувимски песни“ и др.
1371 Цар Иван Шишман става васал на султан Мурад.
1393 България пада под Османско робство. Превзета е столицата Търново, а патриарх Евтимий е заточен в Родопите.
1394 Патриархът на Цариград назначава молдавския свещенник Еремия за митрополит на Търново. Така Българската патриаршия е обърната на митрополия, подчинена на Цариградската патриаршия. Търновският митрополит по влияние бил след Солунския и Ираклийския митрополити.
1595 Пристигат в България първите католически мисионери – монаси от ордена на Св. Франциск Асизки.
1601 Повярвалите католици от Чипровци изпращат молба до папа Климент VIII да бъде назначен за епископ на Българските земи отец Петър Злоютрич . Папа Климент VIII удовлетворява молбата, като назначава Петър Злоютрич, наречен Солинат, с титлата Софийски епископ. С була от 2.VI.1624г. папа Урбан VIII (1621- 1624) предоставя на българите-католици правото да избират кустос (Кустос – лат. custos, пазач. Монах от католически орден, който надзирава живота на духовниците в дадена област), подчинен непосредствено на генерала на францисканския орден.
1722 Роден е Паисий. През 1745г. става монах в Хилендарския монастир. През 1762 Паисий Хилендарски написва „История славяно-българская“.
1819 Британското Библейско дружество (BFBS) по внушение на Руското Библейско дружество се обръща с молба към Цариградския патриарх Григорий V за съдействие да бъде преведен „на простонароден български език“ Новият Завет Григорий V назначил за преводач Игумена на Бист- ришкия манастир край Букурещ, архимандрит Теодосий. Преводът бил завършен 1820 г., отпечатан 1822 г. от Британското Библейско дружество в тираж 5000 бр. и изпратен в Петербург за одобрение, където Руското Библейско дружество под предлог че получило много писма претендиращи, че арх. Теодосий е недостатъчно способен, изгорило целият тираж и лишило българите да четат Евангелието на родния си език а бъдещите поколения от оригиналния превод, като база за сравнение и оценка.
1824 Начало на движението против гръцкото духовенство било положено във Враца от чорбаджията Димитраки Тошов, който се обявил против местния гръцки епископ Методи, който започнал да събира извънреден данък от християните и взимал на всеки „комин“ не само по 11 пари, както гласял султанският ферман, но и по 7 гроша извънреден данък – „владичина“, под формата на еднократна помощ. Епископ Методи предварително бил заплатил сумата от 3 500 гроша на търновския митрополит, поради което получил правото да си възстанови сумата чрез налагането на този извънреден данък. Борбата на врачанските чорбаджии с Методи продължила три години и завършила с намесата на турската власт, която принудила чорбаджиите да подпишат полица на търновския митрополит за 7 200 гроша, а пък Димитраки Тошов бил обезглавен през 1825г., но не защото водел борба с епископ Методи, а защото нарушил строгата султанска заповед да не се строят частни кули.
1828 Излязъл от печат в 1200 екз., превода на П. Сапунов на четирите евангелия от Новия Завет.
1832 Роден е Д-р Алберт Лонг
Д-р Алберт Лонг е роден е на 4 декември 1832 г. в гр. Вашингтон, щата Пенсилвания. Син е на пастор. Имал влечение към чуждите езици и на дванадесетгодишна възраст вече е говорил латински. На 24 години завършва с отличие богословското си образование и става мисионер на Методистката епископална църква в Америка в България. Усилено изучава български език. Използва първия учебник по български език за чужденци „Бележки по българска граматика“, написан от д-р Илайъс Ригс. Установява в гр. Шумен, по-късно се мести в гр. Търново, където на 14 декември 1859 г. е сформира Българска методистка епископална църква.
През 1863 г. Д-р Алберт Лонг се премества в Цариград, за да стане надзирател на Мисията на Методистката епископална църква за Северна България. Той е един от най-големите застъпници пред турските власти по време на избиването на 75 000 арменци през 1896 г. Превежда на английски записките на архимандрит Методи Кусевич за зверствата при потушаването на Априлското въстание и ги предава на репортер на „Дейли Нюз“. Отново той и д-р Лошбърн настояват генералният консул на Америка в Цариград Юджийн Скайлър да посети Батак, за да се увери в достоверността на потресаващата информация. С това и последвалите репортажи на в. „Дейли Нюз“ се заформя огромното движение на недоволство в Западна Европа срещу отоманските зверства на Балканите.
Може би най-запомнящият се принос на мисионера Алберт Лонг е преводаческият му труд върху първото издание на Библията на съвременен български език, позната още като Цариградската или Славейковата Библия. Заедно с д-р Илайъс Ригс правят превод на Стария Завет от староеврейски, а за Новия Завет използват превода на Неофит Рилски. Девет години се трудят неуморно заедно със съработниците си Петко Р. Славейков и Христодул Костович Сичан-Николов. През 1871 г. в Цариград е отпечатано първото издание на Библията на говорим за времето си български език. Това коренно променя българската духовност и книжовност за поколения напред.
От 1864 г. до 1872 г. д-р Лонг редактира и издава месечното списание „Зорница“ – първото българско християнско списание. От 1872 г. до годината на смъртта си (1901 г.) е професор по естествени науки в Роберт Колеж в Цариград. Изпратен е на ръце и с огромни почести до парахода, който ще го отведе в Ливърпул. Умира само месец след това в тамошна болница. (по статия на Българското Библейско Дружество)
1836 Неофит Рилски след препоръката на Търновския митрополит Иларион Мъдри (Критски) сключва договор с Вениамин Баркер (В. Barker) – представител на Английското Библейско дружество – за превод на „простобългарски“ на четирите Евангелия и Деяния апостолски. Същата година гръцката патриаршия нарежда с писмо на Търновският митрополит да издири отец Неофит и да го възпре от започнатото дело. Въпреки това Неофит превежда всичките книги от Новия Завет. 1838-39 излизат от печат отделни книги на Новия Завет. А през 1840 по поръчка на Чуждестранното Библейско Общество е отпечатан „Новият Завет“, преведен на български език от Неофит Рилски и редактиран от Константин Фотинов. След отпечатването само за една седмица са продадени 2000 екземпляра.
1838 След смъртта на Иларион Критски, който се държал коректно към българите, за търновски митрополит бил назначен от Цариградската патриаршия Панарет. Той бил необразован, груб, буен, с необикновена алчност за пари, върл гонител на българщината, фанариотин грък от цариградските села.
1839 Издаден е султански хатишериф с формално съдържание за изравняване на мохамедани и християни пред законите на империята
1840 В Цариград е открито първото Евангелско училище, преименувано по-късно в „Роберт Колеж“.
1840-41 Д-р Елиас Ригс издава „Граматика на българския език“ и „Кратка география“. Д-р Елиас Ригс (1810-1900) – американски мисионер, богослов, лингвист, автор и издател, голям приятел на България и българите. В най-ранна детска възраст (4г.) се научава да чете и пише на английски. До 17-тата си година научава: староеврейски, халдейски, арабски, сирийски, турски и др. източни езици, а до завършване на висшето си образование младия полиглот е усвоил 7 от мъртвите класически езици, и 14 от модерните – говорими. Защитава докторат по богословие и езикознание. В началото на 30-те години е изпратен от “Американски съвет на пълномощниците на чуждите мисии” в страните от Източното Средиземноморие с главна задача превеждане Светото писание на гръцки и други говорими в областта езици. Д-р Ригс е първият чужденец написал българска граматика. Издава сборници с очерци върху българския фолклор и традиции, Подпомага изданието на Новия Завет на Неофит Рилски, участва в превода на Първата ново-българска Библия (позната като Цариградски превод), съставя Рецник на светото писание, пише Тълкувание на Новия завет, превежда и пише сборници с Духовни химни. Той е един от издателите на първото българско списание “Любословие”, и вестник “Зорница”. Автор е на множество книги, брошури, монографии, богословски изследвания. Писанията му са “класика” в християнската литература.
1844 Издадено е с финансовата помощ на д-р Ригс първото българско списание „Любословие“ с главен редактор К.Фотинов.
1857 Евангелските мисионери Алберт Лонг и Претиман посещават Варна, Шумен, Търново и Русе.
1858 На 29. Х. 1858 почива големият български книжовник К. Фотинов, който съставя Руско-Български речник; превел и издал „Душеспасително поучение за децата“ (1852г); Книгата на Псалмите (1855г ); Книгата Битие (1857г ); до края на живота си превежда целия Стар Завет.
1858 В писмо от 5 май до Иван Степанович Иванов от Санкт Петербург известният български революционер Г.С. Раковски предлага проект за спасяването на българския род от Фанариотите от западните пропаганди чрез създаването „на една нова, от нас измислена, малка, религиозна ерес… особена, своя българска религия.“
1858 На 8.Х. Цариградската патриаршия ръкоположила Иларион Стоянов за епископ на българската община в Цариград с титла Макариополски.
1859 Алберт Лонг се установява в Търново и провежда първото молитвено събрание на Бъдни вечер – 24 декември, 1859г.
През 1859 г пристига в българските земи мисионера Джеймс Франклин Кларк, познат между българите още и под името Яков Кларк. Той е роден в 1832 година, на 27 г. възраст става мисионер и пристига по нашите земи и до края, до смъртта си в 1916 г. на 84 години, той прекарва в служба на българския народ.
1860 Откриване в Пловдив на мъжка гимназия „Научно Богословско заведение“ от мисионера Яков Кларк.
1860 Евангелските мисионерите Море, Байнгтон и Хескел започват проповедническа дейност в град Ямбол и провеждат своите молитвени събирания в Паламидовия хан. През 1873г. е открито училище с всеотдайния труд на самоковската възпитаница Сетка Сечанова. Скоро в средите на Ямболските протестанти се почувствал просветен повей и съживление. Първият пастир в град Ямбол е Никола Бояджиев и е избран през 1874 г.
1860 Стоян Кръстов Ватралски (7 март 1860 г. -30 август 1935 г. (75 г.)) български евангелист, общественик, писател и публицист, приятел на Вазов, Шишманов, Радев и Яворов. Първият българин, завършил Харвардския университет. През зимата на 1877 г. по съвет на майка си Стоян Ватралски отива в Самоков и намира препитание сред мисионерите от евангелистката мисия, продължава образованието си в Американското училище в Самоков. (1878 – 1882), изпълнени с ревностно търсене на знание. От 1882 г. до 1884 г. работи в евангелистката мисия в Хасково. Вижте повече на:
1860 На 3. IV. Иларион Макариополски по време на Великденската служба обявил отделянето на Българската църква от Цариградската патриаршия.
1861 На 5 февруари Евангелският Съюз в Лондон с неговия председател Колинг Ърдлей дава гласност на меморандум за църковна свобода, подготвен със съдействието на клона на Евангелския Съюз в Цариград и подписан от епископите, духовенството и представителите на главните членове на Българската църковна община в Цариград. В меморандума е било разкрито желанието за религиозна и църковна свобода и освобождаването на българския народ от ярема на фанариотското духовенство. На 24 февруари, 1861 г., Цариградският патриарх Йоаким II (1860-1863г.) свиква църковен събор и лишава от архиерейски сан подписалите меморандума Иларион Макариополски, Авксений Велешки и Паисий Пловдивски и изпратил такрир до Високата порта за заточаване на тримата Владици. След настояването на Евангелския Съюз, Британския, Датския и Руския посланици, Високата порта дала уверението, че епископите няма да бъдат заточени.
1862 В Шумен след упорита работа Уесли Претиман на 2 март открива първото вечерно Библейско училище. Тази добра инициатива е била провалена много скоро от Шуменския даскал Никола Бацаров (1818-1892), който се противопоставил на това „протестантско“ мероприятие.
1863 Откриване на първото девическо училище В Стара Загора от мисионера Теодор Байнгтон, където се изучавали граматика, числителница, кратко тълкуване на Евангелието от Матея, физиология, анатомия и хигиена. В пансиона към училището живеели около 30 момичета. През 1867 съпругата на Теодор Байнгтон, Маргарет Байнгтон, заболява и той е принуден да напусне страната. С трудолюбието си и прилежанието си Байнгтон спечелил сърцата на българите и оставил добри спомени. Неговият приемник Чарлз Мор не се радвал на същия добър прием. Същата година училището било нападнато и замеряно с камъни, които са изпотрошили прозорците и керемидите. Участниците в погрома били осъдени на няколкогодишен затвор, но в акт на християнско великодушие Мор оттеглил жалбата си и простил за нанесените му морални и материални щети, поради което затворниците били освободени.
1863 Официално откриване на „Робърт Колеж“ в Цариград (училището е основано през 1840г)
1866 Близо до гр. Тулча се заселват Баптистки мисионери бежанци, руснаци от немски произход, напуснали Украйна и Поволжието поради гоненията от страна на Руската Православна църква. След 1875 г. се откриват Баптистки църкви в гр.Русе, Казанлък, Лом и др.
1866 Мисионерът Чарлз Мор се установява за една година в Самоков и наема къщата на Захари Икономович Круша (Мачучо). За делото на благовестието бил спечелен бакалинът Никола Матинчев, който станал пръв ревнител и разпространител на протестантските идеи. През 1871 г. тук се премества девическото училище от Стара Загора заедно с дългогодишната му директорка Естир Малтби. А през 1872 г. в града се премества и Пловдивското мъжко мисионерско училище, наречено „Американски богословски колеж“. През 1875г. в дюкяна на Никола Матинчев се е състояло учредителното събрание на Българското Евангелско дружество. От 16 до 19 юли същата година пак в Самоков, в Американската девическа гимназия, е свикан общ евангелски събор. Активната работа на евангелистите предизвикала „отпор“ от страна на самоковските православни. Те бойкотирали търговията на Никола Матинчев и забранили на фурнаджиите да му продават или пекат хляб. Цялата общественост не допускала протестантите на урежданите чествания, провеждани в читалище „Св. Седмочисленици“. А през 1876 г. за противодействие и с цел да се спре напредъка на мисионерското дело на евангелския колеж било организирано Самоковското православно богословско училище.
1870 Стефан Томов, главен учител от новооткритото училище в Ямболския квартал Каргуна и възпитаник на Robert-College, по подозрения в симпатизанство на евангелизма и след доноси от името на Ямболската община, бил заставен да прекрати учителската си дейност. На негово място назначили архимандрит Мелетий Зографски. През 1871 г. подобна участ сполетяла и Никола Бояджиев, който учителствувал в Радовиш (Македония). Въпреки учителските му успехи, както проповядването и участието му в служението на православната църква и хора към нея, бил принуден да напусне Радовиш. Анти-евангелската пропаганда стигнала дори до охулването на такива хора като пазарджишкия учител Йордан Ненов (1825-1902) и лекаря на Руското посолство в Цариград д-р Васил Караконовски (1840-1905), които изобщо не били евангелисти.
1870 Протестантът Иван Тонджов се заселва в Банско. През 1871 бил ръкоположен за пастор и за осем години работа повярвали 32 семейства. Сведения за дейността на Евангелската църква в Банско намираме в събраните съчинения П.Яворов, в том втори, „Гоце Делчев“ в главата „С Гоце“ е записано: „Следния ден ние почнахме работа и при нас идеха пъстра върволица хора. Тук биеше на очи разликата между протестанти и православни. Евангелистката пропаганда е изиграла твърде културна роля в тоя край. Банско има 4-5000 жители с голяма част протестанти. Пред вид последните аз бих го кръстил град; гледайки праволаславните – село. Протестантите са граждани и по масова интелигентност, и по домашен живот, и по външни обноски. Няма между тях неграмотни, като почнете от старите, като включите и жените. Любознателността им отдавна е прескочила кориците на Библията. Те четат всичко и всяка къща има по няколко книги – „позволени“ на полицата и „непозволени“ из кътищата. Православният обаче е останал селянин като баща си и деда си. Най-често той още смята на рабош, пази рогозката навита като масур зад вратата и не хвърля опинците нито по Великден даже. Като членове на организацията протестантите пак се различават от православните по ревност и кадърност за работа изобщо.“
1870 Със султански ферман от 27 февруари 1870 г. се учредява Българска екзархия.
1871 В град Стара Загора е проведен първият годишен събор на Европейската турска мисия
1871 Издадена е Библията на говорим български език. Българските книжовници Петко Славейков, Марин Дринов и К.Фотинов със съдействието на мисионерите Алайс Рикс, д-р Алберт Лонг превеждат и издават Библията. Същият превод на Библията е преиздаден през 1874 г. и 1891 г. През 1923 излиза ново издание на Библията, ревизирано от мисионера п-р Робърт Томсън.
https://chitanka.info/book/10395-vlijanieto-na-protestantskite-misioneri
Влиянието на протестантските мисионери за духовното и политическото освобождение на българския народ (Научна конференция)
1872 Организирана втората самостоятелна Евангелска община в с.Меричлери, Чирпанско. Същата година те построяват църква, за което съдействали мисионерите Дж. Хаус и Л. Бонд Постепенно общият им брой достигнал до 200 български семейства. По време на Великденското богослужение през 1874г., разярени православни „обстрелвали“ с камъни евангелската църква, а след това я сринали със земята. Последвал съд и затвор за 12 души. Скоро след това евангелистите издигат втора, по-представителна, сграда.
1872 На свикан за целта събор (16.IX.1872) от Цариградската патриаршия, съборът провъзгласил Българската православна църква за схизматична, т.е отлъчена, анатемосана. В акта за обявяване на схизмата се казвало, че се обявяват за схизматици и отчуждени от Православната църква не само българските архиереи, свещеници и дякони, но и всички, които имат с тях сношение или приемат свещенодействието и благословението им за канонично и действително.
1874 Открита е евангелска мисионерска централа в Битоля (Манастир) под ръководството на Е. Джени. Проповедниците от централата предпириели пътувания през Велес, Прилеп, Паланка, Куманово, Враня и Кукуш.
1878 в Битоля е открито девическо училище с първа учителка Марийка Райчева от Сливен, която положила големи усилия за неговото издигане и първокласен учебен статут. Много девойки получили безплатно възпитание и грамотност.
1876 Излиза първият Български вестник „Зорница“, под редакцията на евангелския мисионер Теодор Байнгтон (1876-1885)
1876 Избухва Априлското въстание. Мисионерът Я. Кларк е бил първият чужденец, който след потушаването на въстанието е посетил Батак заедно с Никола Бояджиев от Панагюрище. Поразени от видените зверства те взели в куфарите си няколко отрязани глави на деца и жени и ги отнесли в Пловдив като доказателство за извършените зверства. Със съдействието на д-р Лонг е съставена международна комисия за установяване на извършените зверства от поробителите. В комисията по настояване на д-р Лонг е включен евангелистът Петър Димитров – помощник главен редактор на в „Зорница“, който се оказва много полезен при събирането на сведенията. До началото на 1877г. протестантските мисионери употребили 100 000 долара и подпомогнали около 45 000 български страдалци, засегнати от зверствата на щурците.
1876 Повярвал е Йончо Хинков и заедно с Трайчо Порецов и Христо Фисинов образували „Ерусалимската горница“, преселва се от София близо до Плевен. През 1920 до него достига веста за „Кръщението със Святия Дух“. Първите кръстени със Святия Дух са Георги Комитски, Йончо Хинков. Петко Петров, Вангел Робев, Васил Цачев и Стоян Тинчев.
1881 Открити са библейски училища в Самоков, Ловеч, Свищов и София.
1911 Почива Стоил Финджиков действителният прототип на „Боримечката“ от „Под игото“ на Ив. Вазов. Според Димитър Т. Страшимиров (1868-1939) в „История на априлското въстание“, евангелистът Финджиков, който е бил зачислен в четата на П. Волов на Оборище произнася молитва. Бенковски нарежда: „Нека протестантинът да произнесе молитва“.
1914 Пристигат първите в България адвентни мисионери.
1920 Петдесятните мисионери от руски произход Иван Воронаев и Дионисий Заплишний (1888-1935), на път за Русия, изчаквайки в гр. Бургас за да получат визи, развиват активна проповедническа дейност и поставят началото на първите в България общества на кръстени със Святия Дух.
1924 Извършен е Православен превод на Библията на български език.
1925 Евангелският колеж от Самоков се премества в с. Симеоново до София.
1926 П-р Николай Николов(1900-1960); след като завършил библейски колеж в Америка се завъръща и извършва огромна организаторска работа за организирането на СЕПЦ; участва при организирането на Библейския институт в Данцинг (Гданск) и е негов директор в периода 1935-1938 г.; след 1939 г. окончателно заминава за Америка; защитава титлата „Доктор по Богословие“ и изнася лекции в Спрингфилд.
1927 Евангелският американски мисионер Е. Хаскел открива в Пордим, Плевенско „Селскостопански университет“.
1928 От 28 до 31 март е учреден Съюз на Евангелските Петдесятни църкви с първи председател п-р Николай Николов. Извън Съюза остават общества на кръстени със Святия Дух, които по-късно дават началото на Божия Църква.
1949 Проведен е съдебният процес против 12 евангелски пастири, обвинени в „държавно предателство и шпионаж в полза на Запада“.
1950 Св. Синод на православната църква изработва нов Устав на Българската православна църква, който бил утвърден от правителството през 1950г. и влязъл в сила оттогава. Според този устав православната църква в България възстановява патриаршеското си достойнство, което престанало да съществува през 1393г., когато българската столица Търново паднала под турска власт и когато последният български патриарх Евтимий бил заточен в „Македония“, т е. в Тракия, където завършил живота си в началото на XV в.
Последни коментари