ПЕТДЕСЯТНОТО ДВИЖЕНИЕ В БЪЛГАРИЯ
Иван Воронаев, Василий Колтович и Дионисий Заплишни със съпругата си тръгват на мисионерско пътуване от САЩ, където живеят и служат, за Съветска Русия. Пристигат в Цариград на 18 Май 1920 г., установяват се там временно, очаквайки входна виза за Русия. Това е бавен процес, затова те решават да посетят град Бургас, от където е съпругата на Заплишни.
Посрещнати топло от местните вярващи, руските мисионери имат възможност да споделят и проповядват.
По този начин първата Евангелска Петдесятна църква в България е основана през 1920 г. в Бургас. Следва основаването на църквата във Варна, където за тази цел пристига Иван Воронаев и прекарва известно време в служение. Следва основаването на църкви в Сливен, Стара Загора, София и други градове.
Първата, макар и неръкоположена ръководителка на Църквата е майката на Йончо Дрянов – Сийка Дрянова. Жена със силна воля и голям потенциал, тя е привличала хората по улиците, за да чуят вестта за спасение. Заедно със съпруга си Никола те построяват салон в двора на къщата си, където стават първите събирания на младата църква. Сийка ръководи църквата цели 17 години, като оставя след себе си невероятен пример на християнски характер и посвещение.
През време на тоталитарния режим сина й Йончо Дрянов – вече пастир на църквата, е хвърлен за 13 години в затвора. Осъждайки го заедно с други пастири след показен лъжлив процес и обвинение –“американски шпиони” – властта “обезглавява” най-големите евангелски църкви.
Следват годините на големи гонения и тормоз върху вярващите. Конфискуван е имота на църквата в центъра на града. Въпреки преследването дейността на Църквата не престава и богослуженията продължават в края на града.
Най-големият растеж на Църквата е през годините непосредствено след идването на демокрацията в България: 1990-1993. Тогава, през 1992 старият имот в центъра на града е възстановен и е построена новата модерна сграда с около 600 седящи места. Църквата е част от световното Петдесятно движение (Assemblies of God) – най-многобройното протестантско движение в света. В рамките на страната тя е член на Петдесятната Деноминация, регистрирана през 1928 г. под името Съюз на Евангелските Петдесятни Църкви в България. Всички основни Евангелски Деноминации в страната са обединени под името Обединени Евангелски Църкви.
В Евангелска Петдесятна Църква Варна са служили пастирите: Йончо Дрянов , Йосиф Кокончев, Стойчо Стоев, а понастоящем пастир е Николай Кокончев. Доктринално църква ЕПЦ стои върху верските позиции на протестантската Реформация, започната от Мартин Лутер през 1517 г. в Германия.
ЕПЦ – Варна е модерна църква с разбираемо послание, съвременна госпъл музика и арт служение. Хората в църквата са предимно млади и на средна възраст. Целта на църквата е да прокламира спасение чрез вяра в Бога и Сина Му Исус Христос, както и да влияе в обществото за промяна, според Стандарта на Библията Христовото учение.
Raicho Vladov liked this on Facebook.
Галин Иванов liked this on Facebook.
Jivko Stoilov liked this on Facebook.
Stoqn Raikov liked this on Facebook.
Тодор Атанасов liked this on Facebook.
Yosif Granicarov liked this on Facebook.