Образуването на БЕЦБ е тясно свързано с името на Димитър Бояджиев. Семейството му е живяло в гр. Кукуш, където успешна дейност са развивали евангелски мисионери от солунската мисионерска станция. Малкото евангелско общество състоящо се от няколко семейства, между които и семейство Бояджиеви, положило началото на БЕЦБ в града.
По време на Балканската и Междусъюзническата войни, през 1912 г., гр. Кукуш бил опожарен от турците и жителите му били принудени да напуснат града. Семейство Бояджиеви се преселват в гр. Гюмюрджина, където то се свързва с вярващи от местната евангелска църква, между които са – Мъгърдич Мелконян, Иван Изев и др.
Притиснато от събитията на Първата световна война, семейство Бояджиеви отново е принудено да се мести, за кратко в гр. Самоков, а от там окончателно в гр. Пловдив. Там през 1919 г. успяват да поставят началото на БЕЦБ в града. През същата година е приет и устава на църквата, който регламентира вътрешната организация и цялостната дейност на същата.
През 1921 г. ръководството поема Христо Бояджиев. В резултат на неговия ентусиазъм и всеотдайност Божието слово докосва много сърца и църквата бързо се разраства до 150 човека. Формират се и малки домашни църкви в квартал Столипиново, село Черничево, гр. Асеновград и София.
През 1924 г. църквата започва да издава списание „Благовестителна тръба“, което през 1926 г. се преименува във „Фара на живота“, а през 1928 г. в „Евангелска тръба“.
През 1926 г. след среща с Димитър и Христо Бояджиеви в гр. Пловдив, Митьо Нанев и Никола Митев от Габрово са посветени в истината на Божието слово. Връщайки се в Габрово те споделят Божието слово със свои близки и роднини, които за кратко време стават вярващи. Така те поставят началото на БЕЦБ в гр. Габрово.
През 1934 г., по време на всеобщата църковна конференция в гр. Ессен – Германия е ръкоположен първият пастор на БЕЦБ – Христо Бояджиев. Това дава нов импулс на работата в църквата. Същата година, след завършване на духовното си образование, от Германия се завръща и Никола Бояджиев, който е разпределен в помощ на габровската църква.
През 1943 г. е нанесен първият тежък удар върху дейността на църквата. При разкрития от властите, че в църквата е прикрит преследван комунист, църквата е закрита и цялото й имущество е конфискувано. Преустановени са и връзките с чужбина. Но Бог съхранява нейните членове. Събиранията продължават, под формата на гостувания, в домовете на пастора Христо Бояджиев, Анкин Керкорян, Неделчо Петков, Петър Марчев и др. През периода 1944 – 1990 г., църквата води полулегално съществуване. Продължава дейността и на църквата в кв. Столипиново, гр. Пловдив.
През 1973 г. започват опитите за легализиране дейността на църквата и нейната регистрация. След смъртта на Неделчо Петков и Григор Григоров през 1984 г. ръководството е поето от Петър Марчев, Благой Изев и Танчо Танчев. Те заздравяват единството в църквата и контактите с вярващите от Унгария, Швейцария и Германия.
Регистрация на църквата завършва успешно през 1990 г., когато Министерството на външните работи, респективно Дирекцията по вероизповеданията, с писмо Ц – 030019 / 13.XI.1990 година, уведомява ръководството на църквата, че е завършена процедурата за уреждане на правното отношение на БЕЦБ и същата е официално регистрирана. На основание чл. 6 от Закона за изповеданията, с писмо № 04-02-172 от 07.11.1990 г. на Министерски съвет е утвърден Устава на БЕЦБ.
От 03.06.2001 до 06.06.2001 г. в гр. Габрово се състоя Петата Източно-Европейска Конференция за Пастори и сътрудници. Ние сме горди за оказаото доверие, че БЕЦБ беше избрана за домакина на такъв важен форум. Присъствуваха 4 човека от Украйна, 7 от Русия, 7 от Германия, един от Сърбия, 13 от Пловдив, 4 от София и почти цялата църква от Габрово. Темата на Конференцията беше Новозаветните принципи на сътрудничество
Maria Jancheva liked this on Facebook.
Dora Gocheva liked this on Facebook.
Mimito Petrova liked this on Facebook.
Haziran Gecesi Yoreoglu liked this on Facebook.
Vasil Stancev liked this on Facebook.
Жулиета Батева liked this on Facebook.
Огняна Ангелова liked this on Facebook.
Merguzel Mustafa liked this on Facebook.
Lubka Iordanowa liked this on Facebook.