Разширено юбилейно издание, включващо ИСТОРИЯТА на ДЕЦАТА на ВОРОНАEВИ, КОРЕСПОНДЕНЦИЯТА на ИВАН ВОРОНАЕВ и ПЪРВИТЕ ПЕТДЕСЯТНИ в БЪЛГАРИЯ
Тази книга е разказ за живота и служението на семейството, което донася посланието на Петдесятница до източна Европа и Русия. Изследването й отне повече от десетилетие започвайки с една кратка статия за началото на петдесятното движение в България, където повечето архивни материали за петдесятното движение са унищожени безследно. В последствие, изследването ни заведе от Южнобаптистката историческа библиотека и архив в Нашвил, до главния архив на Асамблеи на Бога в Спрингфийлд и Богословската семинария в университета Бъркли.
Благодарни сме на Петдесятния изследователски център „Флауър” за служебния архив на преп. Иван Е. Воронаев, който се пази при документите на ръкоположените служители на деноминацията. Огромна бе помощта и на д-р Албърт Уардийн, който осигури достъп за изследването в Нашвил и Бъркли, където се намира архива за ранното служението на Воронаев като баптистки проповедник. Олег Борноволоков от Украинската евангелска богословска семинария в Киев предостави многобройни документи за делото на Воронаев в Русия.
Трите части на книгата бяха представени по време на годишните форуми на Дружеството за петдесятни изследвания в Минеаполис (2010г.), Мемфис (2011г.) и Сиатъл (2013г.). Първата част бе представена в ревизиран вид в том 30 (2010г.) на сп. „Heritage” издавано от Асамблеи на Бога под заглавието: „Иван Воронаев: Славянски петдесятен пионер и мъченик.” Така, някои от историческите извори в изследването бяха публикувани за първи път, а други бяха препечатани в редакторската колона на декемврийския брой на сп. „Heritage” (2010г.). Българските сп. „Благовестител” и „Евангелски вестник” също поместиха преводи на Кореспонденцията на Иван Воронаев в последните си печатни издания.
През 2011г., Владимир Франчук преведе части от книгата на руски за юбилейното издание: „Пробуждение: от центра Одессьi до окраин России” по случай 90-та годишнина от началото на петдесятното служение на Иван Воронаев в Русия. Някои от новопосочените източници в книгата бяха използвани за нови изследвания на петдесятното движение в Европа и служението на преп. Дионисий Заплишни. В последствие, първите две части от книгата бяха публикувани и в Годишника на Висшия евангелски богословски институт, История и съвременност (том 6-7, 2013-14). За съжаление, при всичкия този интерес малко внимание бе обърнато до момента на втората част в книгата разказваща съдбата децата на сем. Воронаеви. Третата част, относно първите петдесятни в България, се публикува по случай празнуването на 95-та годишнина от петдесятното движение в България.
Д-р Теол. Доний К. Донев
Живот и служение на ИВАН Е. ВОРОНАЕВ >> https://t.co/Y0AIemTXYJ
Dancho Yurev liked this on Facebook.
Violeta Zhekova liked this on Facebook.
Nina Piskulieva liked this on Facebook.
Stoqn Raikov liked this on Facebook.
Fatma Vasko liked this on Facebook.