Църква „Светлина на света” е най-старата Евангелска Петдесятна Църква в Пловдив, основана през 1920 г. Ние сме локална църква от посветени християни, вярващи в единствения истинен и жив Бог, Творец на небето и земята, Който изявява Себе Си в три лица – Отец, Син и Святи Дух. Ние признаваме Библията като Божие Слово и я приемаме като върховен авторитет и пътеводител за нашата вяра и живот.
От 2004 г. имаме собствена църковна сграда и непрекъснато се разрастваме. Както се вижда и от самото име на църквата ни, ние вярваме, че трябва да бъдем светлина в този свят. Затова не спираме да се опитваме да достигнем до всеки един в нашия град. Член сме на международното, доброволно сдружение на църкви от различни деноминации и съюзи СОС /Christian Outreach Centre/.
История на Пловдивската петдесятна църква
Началото на петдесятното движение в България е положено от мисионерите Иван Воронаев и Дионисий Заплишний – руски емигранти в САЩ. Иван Воронаев е пастор на баптистка църква. След кръщението си в Святия Дух с белег говорене на непознати езици той решава да се завърне в родината си – Русия, за да занесе и там петдесятната истина. Заедно с една малка група от хора, в това число и Дионисий Заплишний, той се отправя за Цариград.
На 18 май 1920 г. Заплишний се отделя от групата и се отбива в Бургас – родното място на съпругата си. Междувременно турските власти в Цариград принуждават новопристигналата група от САЩ да напусне страната поради религиозната дейност, която провежда. Узнавайки за тези проблеми, Дионисий Заплишний поканва Иван Воронаев да дойде в Бургас, докато се снабдят с визи за родината си.
Така Иван Воронаев и Дионисий Заплишний донасят петдесятната истина в България, проповядвайки дръзновено, че кръщението в Святия Дух не е само за апостолските дни, но е и за нас днес.
По време на престоя си в България Воронаев и Заплишний посещават редица градове като Стара Загора, Пловдив, Сливен, Варна и много други.
При посещението си в Пловдив Иван Воронаев се свързва с група от около 15 евангелски вярващи, на които споделя истината за кръщението в Святия Дух. Сред тях са Димитър и Христо Бояджиеви, Иван Изев, Магардич, Ангел Павлов и други. Така през 1921 г. се поставя началото на Евангелската Петдесятна църква в Пловдив.
През 1928 г. току-що завърналият се от САЩ млад пастор Николай Николов успява да обедини голяма част от нововъзникналите петдесятни общества в страната и основава Съюза на Евангелските Петдесятни църкви в България.
През същата година в Пловдив започват организирани събрания на вярващите в дома на Грую и Милка Кузманови. Пръв ръководител на Евангелската Петдесятна църква в гр. Пловдив става п-р Георги Чернев. След него до 1937 г. служи п-р Димитър Русинов.
През 1934 г. църквата се премества в малка сграда на ул. Гладстон. Поради нарасналия брой вярващи не след дълго време се налага да бъде наета една старинна сграда на ул. Елиезар Калев 3. В тази сграда, някогашен турски съд, църквата се помещава дълго време – от 1937 г. до май 1981 г.
От 1937 г. ръководител на вече порасналата числено църква става п-р Дико Мавродиев, а в края на 1947 г. – п-р Желязко Врачев. По време на неговото служение църквата почти се утроява.
В началото на 1948 г. новата тоталитарна власт арестува 15 видни евангелски пастори. Между тях е и п-р Георги Чернев, който тогава е председател на Съюза на Евангелските Петдесятни църкви. На 8 март 1949 са прочетени присъдите. П-р Георги Чернев е осъден на доживотен затвор.
Следват нови арести и нови процеси на евангелски служители. Между тях са и пасторите на пловдивската петдесятна църква Желязко Врачев и Дико Мавродиев.
От 1950 до 1955 г., непосредствено след пасторските процеси, начело на църквата застава п-р Асен Пейчев, който наскоро е бил освободен, след като е прекарал 9 месеца в лагер на о-в Белене и с. Гиген. Броят на вярващите продължава да се увеличава независимо от трудния период на гонение.
От 1955 г. до 1962 г. църквата се ръководи от п-р Борис Кузманов. През 1962 г. начело на обществото застава младият и ентусиазиран п-р Стоян Буков. През време на неговото служение числеността на църквата достига до над 300 души. За известно време през този период помощник-пастор на църквата е Благой Вълчев. През 1975 г. поради активната си духовна дейност п-р Стоян Буков е интерниран за две години от властите в с. Боил, Силистренски окръг.
От 1976 г. начело на ЕПЦ – Пловдив отново застава п-р Асен Пейчев. За известно време негов помощник е Нено Несторов. През май 1981 г. църквата е принудена да напусне наеманата сграда на ул. Елиезар Калев 3 поради започване на ново строителство. Вярващите провеждат своите богослужения в жилищния църковен имот на ул. Братя Миладинови 6. През пролетта на 1983 г. започва строителството на нов църковен дом на ул. Сърп и чук 22 (сега ул. Перуника 22), който е завършен за няколко месеца и отваря врати на 27 ноември 1983 г.
През 1985 г. п-р Асен Пейчев е принудително пенсиониран от властите поради активната си църковна дейност. По това време числеността на вярващите надхвърля 400 души. Тогава начело на църквата застава п-р Теньо Танев, който служи до началото на демократичните промени през 1989 г.
След 1989 г. за кратко време ръководител отново става п-р Стоян Буков, който получава своята реабилитация заедно с други репресирани през време на комунизма служители.
През 1990 г. за пастор на Евангелската Петдесятна църква в Пловдив е избран п-р Младен Младенов, който също е реабилитиран след петгодишно интерниране в с. Попово, Ямболски окръг. В началото на този период числеността на вярващите наброява около 600 души и продължава бързо да нараства. П-р Младен Младенов служи заедно с помощник-пасторите Иван Врачев и Йордан Петров, а по-късно – с Татеос Нигохосян. През 1993 г. църквата приема името ЕПЦ „Светлина на света“.
След пенсионирането на п-р Младен Младенов през 1999 г. начело на ЕПЦ „Светлина на света“ застава п-р Божидар Симеонов.
Kerana Valkova liked this on Facebook.
Jivko Stoilov liked this on Facebook.
Paraskeva Koleva liked this on Facebook.
Dimitriyka Ilieva liked this on Facebook.
Марин Ваня Джамбазови liked this on Facebook.
Pavlin Dinkov liked this on Facebook.
Йонка Кръстева liked this on Facebook.
Maria Todorova liked this on Facebook.
Atanas Angelow liked this on Facebook.
Stoqn Raikov liked this on Facebook.
Denko Kurshumov liked this on Facebook.