На 25 февруари 1949 година в 8.45 часа Софийският областен съд започва процеса срещу петнадесет евангелски пастири който става известен като Пастирският процес
Решения № 15 от 8 март 1949 г. от заседание на Политбюро (ПБ) на ЦК на БКП по разобличаване на евангелските пастори – шпиони. Приложени: предложения на Вл. Топенчаров – зав. Комисията по печата при ЦК на БКП, за мерките в областта на печата във връзка с процеса срещу евангелистките пастори. /Ф.1Б; оп. 6; а.е. 582/
Държавна сигурност е имала ясен план за арестуването на всички пастори през 1948 г., които впоследствие са осъдени по монтиран политически процес. Той представлява План за провеждане и реализация от 27 октомври 1948 г., подписан от началника на 23-то група на ДС на Дирекция „Държавна сигурност”. От документа става ясно, че планът е предвиждал едновременното арестуване на 8 основни пастори в София, както още толкова в Пловдив, Пазарджик, Бургас, Варна, Чирпан, Ловеч, Берковица и Кърджали.
Арестът е планиран за 5 часа сутринта, като за всеки пастор е поставен отговорник – оперативен работник (на някои места по двама) от ДС, който е трябвало да извърши обиск в дома на съответния пастор, да го арестува и отведе в Дирекцията „Държавна сигурност” или в районния участък.
Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и вероизповеданията – част 3. Протестантска църква и религиозни секти 1944-1991” на Комисията по досиетата, 2017 г.
Една от идеологическите причини водещите пастори в България да бъдат дадени на политическото правосъдие в началото на тоталитарното управление на БКП е, защото те са „клеветили” Съветския съюз и са смятани от режима за „проводници на западноевропейската култура”.
Това разкрива документ от архива на ДС – предложение за приключване на следственото дело за антинародна и шпионска дейност на задържаните евангелистки пастори от сектите на баптистите, методистите, петдесятниците и съборяните и предаването им на съдебните власти.
Документът е от 5 януари 1949 г. и е подписан от главният инспектор на първи отдел на Дирекция Държавна сигурност и е предложен е да утвърждаване от министъра на вътрешните работи по това време Антон Югов.
ДС предлага да се организира един централен публичен процес с участието на около двадесет души от ръководствата на различните протестантски течения и състава на Върховния съвет на Обединените евангелски църкви. Освен този централен процес ДС предлага да бъдат организирани и четири процеса по линия на отделните течения, в които да бъдат разобличени и осъдени второстепенни деятели.
От предложението става още ясно, че през лятото на 1948 г. са арестувани общо 18 пастори, които след два месеца и половина, прекарани в следствието на ДС, са направили „самопризнания”. Освен тях са задържани още 55 лица, свързани с протестантската църква.
70-годишнината от първите съдебни процеси на комунистическия режим срещу евангелските пастири. Църквата в България има своите мъченици и герои на вярата от единичните случаи на преследвания и побоища над първите носители на истината до масовите гонения на християните по време на комунистическото управление в България. Тогава цялата страна бе превърната на огромен затвор, в който никой нямаше право да мисли самостоятелно, да говори свободно, да работи каквото му харесва и да живее където иска. Пастири и ръководители на църкви, роднини и приятели на осъдените, както и специални гости ще се съберат в сградата на Първа Евангелска църква в София, не да правят панахида за починалите, а да си припомнят и да предадат на следващите поколения болезнения спомен.
По справка на ДС от 1948 г. членове на Съюза на обединените евангелските църкви надхвърля 20 000 души, като в него не влизат всички евангелисти”, посочи експертът. По думите му през същата година е открито дело за разработка на съюза, а в документите на ДС е посочено, че евангелистите провеждат „пропаганда по много фин начин”. Те са заподозрени от ДС, че са проводник на американското разузнаване. В периода август – декември 1948 г. са арестувани и разпитани 55 протестанти, а на последвалия политически процес, завършил с присъда през март 1949 г. са осъдени четирима пастори на доживотен затвор и множество други сподвижници на 15 години и 10 години затвор. След основния процес са проведени други четири по-малки политически процеси. С тях комунистическият режим се разправя с протестантите в България, като не престава да ги следи до рухването на тоталитарната диктатура през 1989 г.
През цялата 1948 г. се подготвя атаката срещу пастирските ръководители. Знак за последвалите събития дава разтурването на библейския курс, организиран в Бургас през 1947 г. и ръководен от пастирите Г. Чернев и Х. Попов. През декември 1947 г. спира да излиза и списание „Нашата надежда”. Според редактора причините за това са много, но най-сериозната е липсата на хартия194. Дали е най-сериозната или единствено възможната да бъде посочена от трибуната на изданието на най-активната петдесятна църква е спорен факт. Такова обаче е времето.
В началото на 1948 г. се случват поредица от инциденти с пастири от СЕПЦ. На 6 февруари 1948 г. на ръководителя на петдесятната църква в с. Полско Косово (Великотърновско) е забранено да проповядва, а вследствие е и пребит от околийския началник на милицията. На 15 февруари с.г. в Поморийска око-лия са арестувани 6 пастори и проповедници от петдесятната църква по обвинение, че нямат открити листове въпреки разрeшението, което имат от местната власт за участие в неделни опреснителни курсове. На 17 февруари в гр. Бургас е арестуван още един пастор от църквата.
Първата жертва е Георги Чернев, председател на СЕПЦ. Според Митко Матеев през май 1948 г. той е арестуван на улицата. Скоро е арестуван и синът на п-р Г. Чернев – Вениамин, а съпругата му е интернирана в Свищов. Христо Куличев обаче твърди, че едва навършилият 24 години Вениамин е арестуван на 17 март 1948 г. Баща му, п-р Г. Чернев, е арестуван през лятото на с.г. на път за църквата в Елхово, която е в близост до турската граница. Това е използвано от органите на Държавна сигурност, за да бъде обвинен, че прави опит да премине нелегално българо-турската граница.
На 24 юли 1948 г. в дома си е арестуван и п-р ХараланПопов пред очите на съпругата си Рут, дъщерята Рода и синаПол. Няколко часа по-късно в дома им пристига съпругата на п-рЕм. Манолов Пенка и съобщава, че и нейния съпруг е арестуван. Ладин Попов е задържан на 18 август 1948 г. След арестуването на пастирите, съпругите им се обръщат към п-р В. Зяпков, като официален представител на властта в качеството си на председател на Съвета на Обединените Евангелски църкви в България. Той получава един и същи отговор – че задържаните са в Стопанския отдел на Народната милиция във връзка с незаконна обмяна на валута, предимно американски долари.
В първият съдебен процес са включени 15 пастири по дело № 248 на Окръжния съд. Процесът продължава 11 дни – от 26 февруари до 8 март 1949 г., когато четат присъдите.
- П-р Васил Зяпков – 48-годишен, религиозен представител на Обединени евангелски църкви (ОЕЦ) в България, ръководител на Евангелските съборни (конгрешански) църкви и пастир на Първа евангелска църква в София, с присъда “доживотен строг тъмничен затвор”.
- П-р Янко Николов – 48-годишен, заместник религиозен представител на ОЕЦ и върховен надзирател на Евангелските методистки църкви, с присъда “доживотен строг тъмничен затвор”.
- П-р Никола Михайлов – 49-годишен, председател на Върховния съвет на ОЕЦ и секретар на съюзното настоятелство на Баптистките църкви, с присъда “доживотен строг тъмничен затвор”.
- П-р Георги Чернев – 46-годишен, член на Върховния съвет на ОЕЦ и председател на Петдесятните евангелски църкви, с присъда “доживотен строг тъмничен затвор”.
- П-р Ламбри Мишков – 41-годишен, член на Върховния съвет на ОЕЦ, с присъда “15 години строг тъмничен затвор”.
- П-р Георги Васев – 48-годишен, член на Върховния съвет на ОЕЦ, с присъда “15 години строг тъмничен затвор”.
- П-р Харалан Попов – 41-годишен, член на Върховния съвет на ОЕЦ, с присъда “15 години строг тъмничен затвор”.
- П-р Йончо Дрянов – 41-годишен, член на Върховния съвет на ОЕЦ, с присъда “10 години строг тъмничен затвор”.
- П-р Иван Ангелов – 44-годишен, с присъда “10 години строг тъмничен затвор”.
- П-р Здравко Безлов – 28-годишен, с присъда “15 години строг тъмничен затвор”.
- П-р Захари Райчев – 50-годишен, с присъда “10 години строг тъмничен затвор”.
- П-р Ладин Попов – 36-годишен, с присъда “5 години строг тъмничен затвор”.
- П-р Митко Матеев – 39-годишен, с присъда “6 години и 8 месеца строг тъмничен затвор”.
- П-р Ангел Динов – 40-годишен, с присъда “1 година условно”.
- П-р Александър Георгиев – 65-годишен, с присъда “1 година условно”.
Само 4 месеца след този шумен процес по дело № 1166 от 5 юли 1949 г. на Софийски областен съд са осъдени още 9 души:
- П-р Стефан Градинаров – Съборни (конгрешански) църкви
- П-р Симеон Илиев – Съборни (конгрешански) църкви
- П-р Илия Илиев – Методистки църкви
- П-р Спас Милушев – Методистки църкви
- П-р Симеон Попов – Методистки църкви
- П-р Атанас Георгиев – Баптистки църкви
- П-р Христо Нейчев – Баптистки църкви
- П-р инж. Милан Костов – Баптистки църкви
- П-р Дико Мавродиев – Петдесятни църкви
Протичат и много единични съдебни процеси, при които пастири и активни членове на църквите са изпратени по концлагери и затвори, както следва
От Баптистките църкви:
- П-р Иван Игов
- П-р Георги Васев
- П-р Константин Бранков
- П-р Трифон Димитров
От Методистките църкви:
- П-р Марин Глухарав
- П-р Васил Маринов
- П-р Никола Пулев
От Конгрешанските църкви:
- Тодор Шопов
- Никола Кьосев
- Никола Костов
- Любомир Цанов – баща
- Никола Цанов – син
- Максим Абаджиев
- Игнат Проданов
- Стефан Янчев
- Георги Ушев
- Борис Арабаджиев
- Марин Маринов
- Данаил Бумбаров – син на п-р Крум Бумбаров
От Петдесетните църкви:
- Димо Димов
- Илчо Господинов
- Калмукови – баща и син
- Тодор Енчев
- Венеамин Чернев – син на п-р Георги Чернев
През декември 1979 г. по следствено дело № 208 на Софийския районен съд са осъдени 6 души от Петдесятните църкви, от които само един пастор:
- П-р Георги Тодоров
- Натанаил Цачев
- Димитър Сивов
- Петър Янев
- Банчо Колев Банчев
- Димитър Жеков
Георги Сивриев е първият осъден пастир от т.нар. Народен съд през 1945 г. с присъда “доживотен строг тъмничен затвор”.
В единични процеси са осъдени още:
- П-р Гавраил Цветанов – преподавател по икономика в Софийския университет.
- Неофит Цаков – най-дългогодишният редактор на в. “Зорница”, с присъда “доживотен строг тъмничен затвор”.
Последни коментари