http://as-church.org/aboutus.php
Девиз на църквата: „Стани, свети, защото светлина дойде за тебе, И славата Господна те осия.“ Исая 60:1
Адрес на Църквата:
ул.„Захари Стоянов“№3
4230 Асеновград
Телефони за контакт:
0878450015 — Георги Желев — пастир на Църквата
0888576565 —Димитър Шопов — председател на църковното настоятелство
Църковната сграда се намира на ул.„Захари Стоянов“№3, тя е пресечка на бул.„В. Левски“. Намира се между гимназия „Св. Княз Борис I“ и Центъра за работа с деца. На гърба на църквата е новият общински пазар, а пожарната е на 100 метра южно от молитвения дом.
Ред на службите:
Неделя
09:30 часа — Молитвен получас
10:00 часа — Богослужение
10:00 часа — Детско Библейско училище
16:00 часа — Женско събиране (зимен сезон) и 17:00 летен сезон
17:00 часа — Вечерно богослужение (зимен сезон) и 18:00 летен сезон
Сряда
18:00 часа — Молитвено събрание
Петък (веднъж в месеца)
18:00 часа — Прожекция на християнски филм или дискусия
Събота
16:00 часа – Юношеско събиране
Членовете на църквата към 01.01.2010 год. са 40, а освен тях църковното общество наброява около 40-50 души.
Кратка история на Евангелската Съборна Църква в Асеновград
В края на 19 век в Асеновград (тогава наричан Станимака) единственото християнско вероизповедание е било източното православие в неговия фанатично строг гръцко-византийски вид. Достатъчно е да се отбележи, че при население от 10.000 жители е имало 8 църкви в града и над 40 параклиса и 5 манастира в околността. Никой не бил чувал за някаква „друго“ вероизповедание.
И в това духовно тесногръдие проблясва една искрица. На тавана, над дюкяна на един младеж започват, почти конспиративно, да се събират няколко младежи, които четат Библията и разискват върху прочетеното. Тази идея е донесена от Петър Т. Игнатов, който като войник в Хасково попаднал в средата на протестанти. На 22 октомври 1889 година трима от тях (Атанас Т. Игнатов, Димитър Т. Райчов и Стою Хр. Сендов) отиват пеш до Пловдив, където присъстват на неделна служба в църквата на Сахат тепе. Те са окрилени и същата вечер записват на първата страница на Библията на Стою Сендов, че „истината и правото почитане на Божията воля… са евангелските церкви“.
След този своеобразен „учредителен протокол“ малкото общество се разраства. Девет години по-късно (през 1898г.) е избрано и първото ръководство на Църквата. През 1906 г. Обществото избира пастир Ив. Цаков. А през 1910 г. по покана на обществото в Станимака се е състояла годишната конференция (събор) на Източните Евангелски църкви. На този събор Обществото е било обявено официално за Църква с 21 редовни членове.
През 1911 г. п-р Цаков напуска Църквата по здравословни причини. Следва периодът на войните и на следвоенните несгоди. Амвонът се заема от няколко по-дейни църковни членове като биват канени и пастири отвън.
През 1929 г. е избран вторият редовен пастир, Лука Мирчев, но той напуска след една година. Макар и без пастир църквата преживява период на възход. Учредява се Младежко дружество, организират се социални вечери, посещават се някои евангелски общества в околността (с. Козаново и др.).
През 1937 година за пастир е избран Крум Стоянов, завършил богословие в САЩ. Той служи само около една година, след което се връща в Америка.
След заминаването на Кр. Стоянов по инициатива на младежкото дружество при църквата, е поканен младият тогава, току що завършил в Швейцария п-р Симеон Илиев. Той служи до 1949 г., когато е арестуван и съден по така наречените пастирски процеси. През неговото пастируване църквата преживява нов възход. Той успява да обедини няколко други евангелски общества и Църквата се разраства. През този период, въпреки тежките след военни години бива построена и новата (сегашна) църковна сграда. Пак тогава в Асеновград е седалището на женския мисионерски съюз при южните евангелски църкви.
След п-р С. Илиев и десетина години самообслужване на Църквата, на амвона се качва за около две години п-р Константин Бозовайски (1959 — 1961г.).
През 1961 година амвонът се заема от п-р Георги Сивриев, който служи до смъртта си. Той е погребан в Асеновград (1976г.). Този период е особено благодатен за Църквата. Тя се разраства и печели авторитет в града поради богата духовна култура на п-р Сивриев.
Следващият пастир е Павел Иванов (1979 — 1984г.). След напускането му Църквата преживява сътресения поради опитите на атеистичната власт да се меси в живота на Църквите чрез П. Иванов. Следват за кратко време пастирите Руско Кабакчиев, Асен Пейчев и проповедника Георги Янев. От 1992 година до сега титулярен пастир е Никола Райчев, за известно време подпомаган от п-р Руско Кабакчиев.
Отчитайки приноса на Асеновградската Евангелска Църква за евангелското дело в България трябва да се спомене, че Църквата е била истинска ковачница за кадри. В нея са израснали духовно и са се пръснали да сеят Божието семе следните пастири: Никола Райчев, Благовест Николов, Данаил Игнатов, Руско Кабакчиев, Борис Кожухаров, Евгени Найденов, Димитър Ников, както и много проповедници.
Веселин Игнатов
Повече информация можете да намерите в книгата „История на Евангелската Църква в Асеновград“ изд. 1999г.
Susi Cvetanova liked this on Facebook.
Arif Angelov liked this on Facebook.
Mariqana Raykova liked this on Facebook.
Dian Gospodinov liked this on Facebook.
Ergul Eyubova liked this on Facebook.
Radka Ivanova liked this on Facebook.
Balkis Ismail liked this on Facebook.
Dimitar Zaxariev liked this on Facebook.
Katia Borisova liked this on Facebook.
Jana Grigorova liked this on Facebook.
Rosa Mihailova liked this on Facebook.
амин
Maria Todorova liked this on Facebook.
Iglika Alexandrova Ermenkova-Dolly liked this on Facebook.
Rosica Paskova liked this on Facebook.
Vessela Kulev liked this on Facebook.